تهیه کتاب دانش عملیاتی

طراحی کتاب دانش عملیاتی (Knowhow)

عدم­ موفقیت تیم فروش بسیاری از سازمان­ ها سبب می­ شود که سازمان­ ها دست به تغییر نیروهای فروش خود بزنند. این ساده ­ترین و در واقع غیر کاربردی ­ترین  روش ممکن برای بهبود میزان موفقیت در فروش و عملکرد مالی یک سازمان در ظاهر است که بسیاری از مدیران فروش به آن دست می زنند. بسیاری از این عدم­ ها مربوط به عدم ­توانمندی تیم فروش نیست بلکه مربوط به عدم بکارگیری توانمندی ­های اعضای تیم فروش به نحوه­ ای صحیح است. آموزش  توانمندسازی کارکنان فروش مستقیم امروز به یکی از دغدغه­ های سازمان­ های ایرانی تبدیل شده است. اما بکارگیری از توانمندی­ ها نیازمند دستوالعمل ­ها و قواعدی است که من در این مسیر همراه شما خواهیم بود تا در این مسیر بتوانید راه ­حل کاربردی من را بیاموزید تا در ضمن بکارگیری توانمندی کارکنان فعلی تیم فروش به سطح عملکرد بهتری در میزان فروش دست یابید.

بسیاری از کارکنان در فروش مویرگی و چیدمان (مرچندایزینگ) تنها بدلیل سابقه یک یا دو ساله در فروش مویرگی استخدام می­ شوند و به تیم فروش ملحق می­شوند و با دیدن یکی دو کلاس آموزش فروش و و یادگیری فروش حین کار به تیم فروش ملحق می­ شوند. نحوه انتقال اطلاعات و دانش بصورت سنتی و دهان به دهان است و عموما هیچگونه مستند سازی نسبت به دانش عملیاتی و کاربردی سازمان صورت نگرفته است. افراد بعد از چند ماه و در نهایت در پایان سال اول از تیم فروش کنار گذارده م ی­شوند. این منجر به وارد شدن هزینه های مادی و معنوی بسیار برای سازمان­ ها می شود. از جمله این هزینه ­ها می­ توان به این موارد اشاره نمود:

  • هزینه جذب و استخدام نیروهای جدید
  • تضعیف روحیه تیم فروش
  • عدم حس تعلق خاطر نیروهای فروش به سازمان و برند
  • تخریب برند سازمان بوسیله نیروهای خروجی در بازار و تبلیغ دهان به دهان منفی برای سازمان

کتاب دانش عملیاتی و کاربردی Knowhow چیست؟

راهنمای Knowhow یا راهنمای دانش عملیاتی و کاربردی، راهنمایی است که دانش ضمنی را در سازمان­ها به دانش آشکار مبدل می­ نماید. در راهنمای Knowhow افراد با اطلاعات و دانش ­هایی آشنا می ­شوند که در ذهن افراد باقی مانده است و علیرغم  گذر سال­ ها و نیاز مبرم به آنها هرگز آشکار نشده است. از جمله می توان به دانش شغلی و سازمانی، دانش عمومی و تخصص صنعت و محصول، دانش دستورالعمل­ ها و دانش تخصصی شغل اشاره کرد.

راه ­حل من چیست؟

من به عنوان اولین و تنهاترین طراح کتاب دانش عملیاتی و کاربردی تیم­های فروش بسته­ آموزشی را در اختیار شما قرار می­دهم که از طریق تبدیل دانش ضمنی و به آشکار و فرآیند مستندسازی و تهیه دستورالعمل کاربردی به شما کمک خواهم نمود تا توانمندی نیروهای فروش تان را در فروش تقویت نموده، حفظ و نگهداشت کارکنان را بهبود داده و حس تعلق کارکنان تان را نسبت به برندتان بیشتر کنید.

در پایان پروژه چه منافعی بدست خواهید آورد

  • کارکنان تیم فروش از طریق مطالعه کتاب راهنمای دانش عملیاتی و کاربردی با فضای سازمانی خود آشنا خواهند شد و نگرش بهتری نسبت به برندی که برای آن کار می­کنند بدست می­آورند.
  • کارکنان تیم فروش مفاهیم صنعت خود را بهتر خواهند شناخت و مبانی دانش مهندسی فروش در بازار مورد نظر را فرا خواهند گرفت.
  • کارکنان تیم فروش از طریق مطالعه کتاب راهنمای دانش عملیاتی و کاربردی قادر خواهند بود کلیه محصولات از جنبه­ های مختلف مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند که منجر به پاسخگویی بهتر به مشتریان و ارتقای سطح فروش خواهد شد.
  • کارکنان تیم فروش از طریق مطالعه کتاب راهنمای دانش عملیاتی و کاربردی با عملکردهای برجسته فروشنده و سایر دستوالعمل­ های مختلف فروش که به صورت دانش ضمنی و ناآشکار در سازمان باقی مانده آشنا خواهند شد.

زمان انجام پروژه

زمان انجام این پروژه با توجه به حجمه اطلاعات و میزان دسترسی اطلاعات پس از بررسی امکان پذیری پروژه و دریافت اطلاعات مورد نظر (10 روز کاری) و بستن قرارداد کاری می­تواند بین 1 تا 3 ماه باشد.

سرمایه گذاری

میزان سرمایه گذاری لازم برای تهیه کتاب دانش عملیاتی و کاربردی سازمان شما پس از بررسی ­های فنی و تحلیلی اعلام خواهد شد.

حفظ امانت

گروه کسب ­و­کار اقیانوس آبی و مدیر زوم خود را موظف می­ بینند که کلیه اطلاعات داخلی کارفرما (اعم از اطلاعات خاص تجاری و یا مسائل داخل سازمانی) که از طریق این پروژه کسب می­ کنند (چه قبل و چه بعد از قرارداد) را به صورت محرمانه حفظ نموده و هر گونه ارائه اطلاعات به غیر مگر با دریافت تاییدیه کارفرما اجتناب ورزد.