تعلق‌خاطر کارمندان: چرا این موضوع باید برای شما حائز اهمیت باشد؟

تعلق‌خاطر کارمندان: چرا این موضوع باید برای شما حائز اهمیت باشد؟

اصطلاح «تعلق‌خاطر کارمندان» تقریبا به همان اندازه قهوه‌ساز اداره استفاده می‌شود. در بحث راجع به مسائلی نظیر عملکرد، بهره‌وری و سودآوری حرف از آن به میان می‌آید.

اما تعلق‌خاطر کارمند دقیقا چیست؟ چگونه می‌توانید آن را اندازه‌گیری کنید؟ و چرا باید به آن اهمیت دهید؟

تعریف تعلق‌خاطر کارمند

تعلق‌خاطر کارمند عبارتست از میزان تعهد و رضایتمندی وی نسبت به شغل خود. این به‌طور معمول در یکی از سه دسته زیر قرار می‌گیرد:

دارای تعلق‌خاطر – کارمند به شرکت اعتقاد دارد، می‌خواهد کار خود و کار افراد دوروبر خود را بهبود بخشد، است مایلست هر کاری انجام دهد تا به موفقیت سازمان کمک کند، و توسط رهبران آن سازمان انگیزه می‌گیرد. بهره‌وری و اشتیاق به کار جزو صفات بارز یک کارمند با تعلق‌خاطر است.

بدون تعلق‌خاطر – این کارمند کمی بیش از حداقل موظفی انجام می‌دهد، اشتیاق کمی نسبت به شغل خود نشان می‌دهد، و کار را به‌عنوان تبادل زمان با چک پرداختی ثابت می‌پندارد. کارمندان بدون تعلق‌خاطر اغلب کارمندان دارای تعلق‌خاطری هستند که بنا به دلایلی اشتیاق خود را نسبت به شغلشان از دست داده اند.

بدون تعلق‌خاطر فعال – این کارمندان شغل خود را دوست ندارند و هر جا می‌روند، این رنج را برملا می‌کنند، و تبلیغات منفی می‌کنند که می‌تواند موجب اختلال در امور در سراسر سازمان شود و بهره‌وری عملیاتی را با خود پایین می‌کشند.

تحقیق انجام شده توسط مؤسسه آموزش و تحقیقات MSW دیل کارنگی نشان داد که از بین بیش از 1500 نفر کارمند مورد بررسی، 29 درصد نیروی کار دارای تعلق‌خاطر، 45 درصد بدون تعلق‌خاطر، و 26 درصد بدون تعلق‌خاطر فعال بودند. با توجه به اینکه 71 درصد از نیروی کار به نوعی عدم تعلق‌خاطر نمایش می‌دهند، این موضوعی دردسرساز برای اکثر شرکت‌ها است.

نحوه اندازه‌گیری تعلق‌خاطر کارمندان

موثرترین راه برای اندازه‌گیری تعلق‌خاطر کارمند، پرسیدن است. به حد کافی ساده است، مگر نه؟ انجام مصاحبه‌های یک‌به‌یک و یا به‌کارگیری یک نظرسنجی طراحی شده به‌طور اختصاصی برای اندازه‌گیری تعلق‌خاطر کارمند را تصور کنید. چند سوال نظرسنجی نمونه عبارتند از:

  • مدیرم به‌طور موثر با اهداف من ارتباط برقرار می‌کند، چرا که آنها با اهداف بزرگتر شرکت مرتبطند.
  • می دانم که مدیرم از من انتظار دارد تا کارم را با موفقیت انجام دهم.
  • شرکت ابزارها و وسایل لازم برای انجام موفقیت‌آمیز کار را برایم مهیا می‌کند.
  • مدیرم بازخورد به موقع ارائه می‌دهد.
  • به آموزش، پشتیبانی، بازخورد و راهنمایی برای بهبود عملکردم دسترسی داشته‌ام.

با امتیاز دادن به پاسخ‌ها، مثلا از 1 تا 5، می‌توانید اندازه کمّی تعلق‌خاطر کارمندان را به دست آورید. به همین طریق، بررسی‌های عملکرد با زمانبندی منظم به میزان مسئولیت‌پذیری اضافه کرده، و تضمین می‌کند که تمام کارکنان از انتظارات در زمینه کار خود آگاه هستند.

چرا باید مراقب باشید؟

هنگامی که اقتصاد در بدترین شرایط بود، اکثر نیروی کار شاغل آنچه می‌توانستند برای حفظ شغل خود و کنار آمدن با شرایط سخت انجام می‌دادند. این امر همچنین به معنای موکول کردن جستجو برای بهتر کار به زمانی دیگر بود. کارشناسان می‌گویند این طرزفکر برای حفظ کارکنان فوق‌العاده بود، اما تعلق‌خاطر کارمند را تحلیل می‌برد. اکنون که شرایط اقتصادی مساعد است، افراد ناراضی از موقعیت خود مبادرت به جستجوی شغل می‌کنند.

و او همیشه کسی نیست که تصور می‌کنید

تحقیقات اخیر توسط شرکت مشاور Leadership IQ نشان می‌دهد که کارمندان با کارآمدی پایین ممکن است جزو افراد با بالاترین تعلق خاطر بوده، و کارمندان با کارآمدی بالا جزو افراد با پایین‌ترین تعلق خاطر باشند. این امر در تقابل آشکار با سالها تحقیق در زمینه ارتباط تعلق‌خاطر بیشتر کارمندان با افزایش بهره‌وری، عملکرد و سودآوری است.

به‌علاوه، این امر باعث می‌شود بررسی منظم علائم تعلق‌خاطر کارمندان اهمیت خیلی بیشتری یابد. به یاد داشته باشید که کارمندان با تعلق‌خاطر بالای امروز می‌توانند به راحتی به کارمندان بدون تعلق‌خاطر فعال ناراضی فردا تبدیل شوند. اتفاقاتی که می‌افتد (یا نمی‌افتد)، تغییر نگرش، فرسودگی شغلی افراد، و نظایر آن.

تقویت تعلق‌خاطر کارکنان به معنای پرورش آن است. این کار با بذل توجه سازمان و مراقبت از تعلق‌خاطر کارکنان یا، در واقع، تعلق‌خاطر کارفرما آغاز می‌شود.

منبع: insperity

 

بدون دیدگاه

ارسال پاسخ